fbpx

Eğitim

Yeme Bozuklukları ve Tedavi Yaklaşımları

Eğitmen Doç. Dr. Vahap Ozan KOTAN
Eğitim Süresi 2 Saat
Kontenjan 14
Yer ONLINE EĞİTİM
Sertifika Katılım Belgesi
Tür Ruh Sağlığı Profesyonellerine Yönelik
Eğitim İçeriği

Eğitim İçeriği;

Psikodinamik Açıdan Anoreksiya Nervoza çoğunlukla genç kızlarda görülür. Erkeklerde bir hastalık tablosu olmaktan çok belli bir süreyi kapsayan yeme bozuklukları şeklinde ortaya çıkar. “Yemek yeme” hastalarda tiksinti ya da kilo alıp çirkinleşecekleri korkularıyla özdeşleşmiş gibidir. Bir eylem olarak “yeme” ilginç görüntüler sergiler. Bazen “yedim gibi” yapar, hiç yemezler; bazen lokmalarını ağızlarında tutarlar; bazen de saatleri alan özel bir yeme huyu geliştirirler. İştahı azalmış kişiler gibi görünürler, ama onları yemekten asıl alıkoyan yedikleriyle kilo alacakları, şişmanlayacakları, büyüyecekleri kaygı ve korkularıdır. Öte yandan hastaların bir kümesinin gerçekten iştahları yoktur. Bir kümesindeyse iştahın azaldığı hatta kaybolduğu ve hiç yemek yenmediği dönemleri, yiyeceklerin oburca/tıkınırcasına atıştırıldığı bir dönem izler.

Hastaların bitkinliği, aşırı zayıflığı ve “kurumuşluğuna” karşın, tüm etkinliklere katılmak istemesi ve düşsel alandaki taşkınlığı yadsıma savunma mekanizmasını ne denli yoğun kullandıklarının göstergesidir.

Anorektiklerin zaman içerisinde hastalıkları hakkında profesyonel oluşları sağaltımı güçleştiren önemli öğelerden bir tanesidir. Profesyonellik bu hastaların hastalık özelliklerini ya da sağaltımda öğrendiklerini yakınlarına, çoğunlukla da sağaltıma karşı profesyonelce kullanma becerilerini içerir.

Kimler Katılmalı;

  • Üniversitelerin psikoloji, PDR öğrenci ve mezunlarına yönelik.

Verilecek Belge;

  • Katılım Sertifikası

Eğitim Takvimi;

  • 21 Ocak 2021, Saat: 17.00 – 19.00 Perşembe

Eğitim Konumu;

  • ONLINE EĞİTİM

Eğitim Ücreti;

  • 165 TL (KDV Dahil)

Eğitim Koordinatörü;

Özgür Alan
03124666616

Eğitmen
Doç Dr Vahap Ozan KOTAN
Psikiyatri Uzmanı
Üniversite: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) Uzmanlık: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

0 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.