fbpx

Eğitim

Narsisizm ve Narsisistik Kişilik Bozukluğunda Psikoterapi İlkeleri

Eğitmen Doç. Dr. Vahap Ozan KOTAN
Eğitim Süresi 2 Saat
Kontenjan 14
Yer ONLINE EĞİTİM
Sertifika Katılım Belgesi
Tür Ruh Sağlığı ve Profesyonellerine Yönelik
Eğitim İçeriği

Narsisizm psikanalizin çok önemli, üzerinde hala tam görüş birliğine varılamamış olan kuramlarından biridir. Freud, narsisizmi benliğin libidinal yatırımı olarak tanımlamıştır. Başka psikanalistlere göre özsevi bir gelişme dönemi, bir dürtü ya da dürtülerle diyalektik ilişki içinde olan bir oluşumdur. Özseviyi doğum öncesi yaşamda çocukla annenin psikofizyolojik bütünleşmesi olarak görenler de vardır. Kimlik ile narsisizm kavramı arasında yakın bir bağlantı vardır. Sağlam ve tutarlı bir kimlik, yalnızca yeterli bir özsevinin varlığında oluşabilmektedir. Kimlik insanın gelişimi sırasında farklı kaynaklardan beslenmektedir. Çok erken dönemdeki anne ve bebek arasındaki etkileşimden oluşur; erken özdeşimlerle desteklenip yapılandırılır; kendilik ve nesne tasarımlarının farklılaşması sürecindeyse daha da gelişir.

Narsisistik kişiler için başkaları büyüklüklerini kanıtlama görevindedirler. Başkasının hayranlığı onun varoluş nedenidir, görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi temel gereksinimidir. Ancak narsisistik kişi bu görevini yerine getirenleri şapkasını çıkararak selamlayamaz. Hayranlığı sürekli aramak onlara uyan, alçakgönüllülük ise uymayan özelliklerdir. Sürekli hayranlık arar ve bunun doyumunu yaşayamazlar. Narsisistik kişiler kolay kırılan ve alıngan kişilerdir. Yaralanıp kırıldıklarında geriye çekilip kendi kabuklarına kapanabilirler. Bu insanları değersizlendiren bir uzaklaşma, başkalarını yaralama amaçlı, bazen onların güçsüzlüklerini de yüzlerine vuran bir kapanmadır.

Kimler Katılmalı;

  • Üniversitelerin psikoloji, PDR öğrenci ve mezunlarına yönelik.

Verilecek Belge;

  • Katılım Sertifikası

Eğitim Takvimi;

  • 26 Kasım 2020, Saat: 17.00 – 19.00 Perşembe

Eğitim Konumu;

  • ONLINE EĞİTİM

Eğitim Ücreti;

  • 165 TL

Eğitim Koordinatörü;

Özgür Alan
03124666616

Eğitmen
Doç Dr Vahap Ozan KOTAN
Psikiyatri Uzmanı
Üniversite: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) Uzmanlık: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

0 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.