fbpx

Eğitim

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu için Farkında Ebeveynlik

1,500 TLKaydol!
Eğitmen Psk. Burçin Büyükkaradağ Psk. Cansu GÜNEY Psk. Hande PEHLİVAN Dr. Sefa COŞĞUN Psk. Gizem GÜRLEYEN
Eğitim Süresi 14
Kontenjan 24
Yer ONLINE
Sertifika Katılım Belgesi
Tür Açık Eğitim
Eğitim İçeriği

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun tedavisinde aileler neler yapabilir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkat, konsantrasyon, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ile seyreden nörogelişimsel bir bozukluktur. Ülkemizde yapılan sıklık çalışmasında 8 çocuktan 1’inde görülmekte olup, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında oldukça sık görülmektedir. DEHB, erken tanı ve etkin müdahaleler ile yaşıtlarıyla benzer bir hayat sürdürebilir, ileride ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar (akademik ve iş hayatında başarısızlık, ilişki zorlukları, adli olaylar, madde kullanımı gibi) engellenebilir. Gündelik yaşantının yanı sıra akademik alanda da ciddi zorluklara sebep olan DEHB’nin tedavisinde medikal ve medikal olmayan yöntemlerin etkinliği birçok kez değerlendirilmiştir. Medikal tedavilerin DEHB tedavisinin erken döneminde etkinliği gösterilmesine rağmen uzun dönem etkinliği ile halen bilgilerimiz kısıtlıdır. Medikal olmayan tedaviler içerisinde ise “ebeveyn eğitimi” bütün tedavi kılavuzlarında önerilen tek medikal olmayan müdahaledir.

Ebeveyn eğitimi: Birçok ülkede (İngiltere, Amerika, Kanada gibi) yayınlanan tedavi kılavuzlarında ergenlik öncesi DEHB tedavisinde her basamakta önerilmekle birlikte, okul öncesi dönemde ise önerilen tek tedavi yöntemidir. Etkinliği birçok kez gösterilmiş olan ebeveyn eğitiminde amaç, ebeveynlerin davranışlarındaki değişimle paralel olarak çocuğun davranışlarının değişmesidir. Ebeveyn eğitiminin DEHB’nin dikkat alanındaki semptomlar üzerine etkinliği ile kanıtlar kısıtlı olmasına rağmen davranış problemleri ve sosyal ilişkiler üzerine oldukça etkili olduğu görülmüştür.

   Eğitim İçeriği: Günümüze kadar DEHB ile ilgili pek çok ebeveyn eğitim modeli ortaya konulmuştur. Klinik ortamda etkinliğini birçok kez gördüğümüz ebeveyn eğitiminin içeriğini oluştururken bilimsel literatür gözden geçirilmiş, alandaki uzmanlarla ortak uzlaşı ile oluşturulmuştur. Eğitim içeriğini oluştururken DEHB’li çocuğu olan ebeveynler hedeflenmesine rağmen eğitim içeriğinde bulunan birçok beceri eğitimi her anne babanın kazanması gereken beceriler olduğuna inanıyoruz. Yedi modülden oluşan ebeveyn eğitimi toplamda 3 hafta sürmesi planlanmıştır. Pazartesi ve çarşamba günleri saat 20:00’de başlayacak olan eğitimler yaklaşık iki saat sürmesi beklenmektedir. Eğitimin etkinliğinin yüksek olması için eğitimlerin karşılıklı etkileşim içerisinde ilerlemesini planlanmıştır. Bu yüzden eğitimin kontenjanı 25 olarak belirlenmiştir.

   Eğitimin Amacı: Grup terapisi olarak dizayn edilen bu eğitim ile ebeveynler kısa sürede DEHB konusunda kendilerini daha yeterli hissedebileceklerini ve çocuklarının hayatlarında çok daha etkili olabileceklerini düşünüyoruz. Daha da önemlisi uzun dönemde kullanılan medikal tedavilerin süresinden dozuna, çocuklarının ve kendilerinin hayat kalitelerinden yaşadıkları strese kadar hayatlarında çok daha geniş alanlarda değişikliklerin olmasını bekliyoruz.

Eğitimi verecek olan uzmanların listesi ;

 • Dr. Sefa Coşğun: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Ne değildir? Etkinliği gösterilen ve gösterilemeyen tedaviler.
  • 13 Şubat 2023 Pazartesi 20:00
 • Uzm. Kln. Psk. Hande Pehlivan : Yürütücü işlev nedir? Etki alanları nelerdir? Çocuğunuzun yürütücü işlevlerini nasıl destekleyebilirsiniz?
  • 15 Şubat 2023 Çarşamba 20:00
 • Uzm. Dr. Sefa Coşğun: Özel oyun saati
  • 20 Şubat 2023 Pazartesi 20:00
 • Uzm. Kln. Psk. Gizem Gürleyen : Pozitif pekiştireç nasıl kullanılmalıdır ?
  • 22 Şubat 2023 Çarşamba 20:00
 • Uzm. Kln. Psk.Gizem Gürleyen: DEHB’li çocuğa eşlik etmek: Sınırlar, kurallar ve rutinler
  • 27 Şubat 2023 Pazartesi 20:00
 • Uzm. Kln. Psk. Cansu Güney : Duygu durum düzenleme becerilerini nasıl geliştirebiliriz?
  • 1 Mart 2023 Çarşamba 20:00
 • Uzm. Kln. Psk. Burçin Büyükkaradağ: DEHB’li çocuklarda sık görülen problemli davranışlar, problem çözme becerileri ve yaşam alanlarının düzenlenmesi
  • 6 Mart 2023 Pazartesi 20:00

Toplam Süre: 14 Saat

Eğitim Tarihi: 13 Şubat 2023 – 6 Mart 2023 – Saat: 20:00

Eğitim Ücreti: 1.500 TL (KDV Dahil)

Eğitmen
Psk. Burçin Büyükkaradağ
Klinik Psikolog
Üniversite: Işık Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans: Işık Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Bölümü (Tezli)
Psk. Cansu Güney
Klinik Psikolog
Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi, Fen- Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans: Işık Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Bölümü
Psk. Hande Pehlivan
Klinik Psikolog
Üniversite: Beykent Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü (Tam Burslu, Onur Öğrencisi) Yüksek Lisans: Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Anabilim Dalı, Klinik Psikoloji Uzmanlığı (Burslu) Yüksek Lisans Bitirme Tezi: Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerin dikkat eksikliği/hiperaktivite alt tiplerine göre bilgisayar tabanlı nöropsikolojik bir test bataryası olan cnsvs (The central nervous system vital signs) sonuçlarının incelenmesi, 2019.
Dr. Sefa COŞĞUN
Psikiyatri Uzmanı
Üniversite: Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi, (2007-2013) İhtisas: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (2014-2018
Psk. Gizem Gürleyen
Klinik Psikolog
Üniversite: İstanbul Üniversitesi, Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans: İstanbul Esenyurt Üniversitesi, Klinik Psikoloji

0 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.